آموزش تابلوخوانی

5
(1)

تکنیک تابلوخوانی در بورس چیست؟ تابلوخوانی در بورس از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار است. تابلوخوانی در واقع بررسی نماد، میزان خرید و فروش، نوسانات قیمت، میزان عرضه و تقاضای سهامداران حقیقی و حقوقی و … است. تکنیک تابلوخوانی در بورس باعث شناخت وضعیت کوتاه‌مدت و میان‌مدت سهم می‌شود. امروز قصد داریم تا شما را با تکنیک تابلوخوانی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

اولین گام در یادگیری تکنیک تابلوخوانی، کسب اطلاعات معامله سهم است که در سایت TESTMC موجود می‌باشد. در این سایت می توانیم به سابقه معاملات این سهم دسترسی پیدا کنیم.

 

 

راهنمای تابلوخوانی و خرید و فروش سهام

 

سابقه معاملاتی سهم

در بخش “سابقه” می‌توانیم سابقه معاملات انجام گرفته در مورد سهم را مشاهده کنیم. این سابقه حتی تا چند سال گذشته را نیز نشان می دهد.

 

مقایسه حجم معاملات با تعداد معاملات

برای اینکه سهام جدید خریداری کنید، تمرکز خود را بر روی حجم معاملات بگذارید نه تعداد معاملات. تعداد بالای معاملات دلیل بر پرسود بودن این سهم نیست. برای اینکه این مسئله را بررسی کنید بایستی حجم معاملات یک روز را با میانگین حجم معاملات در ماه مقایسه کنید. اگر حجم معاملات یک روز بیشتر از میانگین حجم معاملات در کل ماه باشد، بایستی در مورد این سهم بیشتر دقت کرده و در مورد خبرهایی که در مورد این سهم وجود داشته است، بیشتر تحقیق کنیم.

 

زمان خرید و فروش سهام در بازار سهام

در بازار بورس ساعت 8:30 تا 9:00 زمان پیش‌گشایش بازار و سفارش‌گیری است. معامله‌کنندگان در این زمان شروع به ثبت سفارش می‌کنند که برخی از این سفارش‌ها جنبه روانی داشته و برای تحریک سایر سهام‌داران است. از ساعت 9 تا 12:30 معاملات کاملا عادی و در بازه مجاز قیمتی انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها برای تابلوخوانی در بورس، این است که معاملات را در بازه زمانی 9:00 تا 9:30 تحت نظر داشته باشید. برای خرید سهم حتما تحلیل خود را انجام داده و هیجانی عمل نکنید.

 

معامله بلوکی در بورس

یک تکنیک تابلوخوانی ، تشخیص معامله بلوکی در بورس است. این نوع از معامله زمانی انجام می‌شود که ارزش معامله بیش از 2 میلیارد تومان باشد. چون این مقدار پول، نقدینگی بالایی محسوب می‌شود، بر عرضه و تقاضا تاثیر می‌گذارد و درست به همین دلیل، سازمان بورس تحت یک مکانیزم دیگر، معامله بلوکی را انجام می‌دهد. این نوع از معامله هم در ساعت 9:30 تا 12:00 انجام می گیرد. در کنار نماد معامله بلوکی در تابلو عدد 2 قرار دارد.

 

ورود و خروج پول به سهم

یکی از تکنیک‌های مهم در تابلو خوانی، شناسایی ورود و خروج پول هوشمند به سهم است. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که قدرت خریدار زیاد باشد. چنانچه تعداد خریداری سهم توسط خریدار حقیقی بیشتر از میانگین فروش فروشندگان باشد، در این صورت قدرت خرید حقیقی بیشتر از قدرت فروش می‌باشد و پول از این طریق وارد سهم می‌شود.

 

حقوقی بازیگردان، کیست؟

اگر حقوقی فعال باشد و در خرید و فروش مشارکت کند، این فرد، حقوقی بازیگردان است. عملکرد حقوقی بازیگردان‌ها به دو صورت می‌باشد. گاها در صف‌های فروش سهم حضور پیدا می‌کنند و باعث ناامیدی در دیگر سهام‌داران می‌شوند. در مواقعی هم اگر اوضاع بازار مطلوب نباشد، از سهم حمایت می‌کنند. حمایت آنها باعث می‌شود تا ارزش سهم چندان افت پیدا نکند.

 

محدوده مقاومت در بازار بورس

گاهی در محدوده‌هایی انتظار داریم که عرضه در آنها زیاد شود و در این بین سد و مقاومتی در برابر پیشروی سهم ایجاد شود، به این محدوده ها، محدوده‌ی مقاومت می‌گوییم. نکته‌ای که حائز اهمیت بوده این است که بسته‌شدن قیمت بالای مقاومت با حجم سنگین نکته‌ای مثبت به شمار می‌رود و در مقابل، افزایش حجم معاملات در آستانه و برگشت قیمت یک نکته منفی محسوب می‌شود. اگر مقاوتی شکسته شود، در آینده تبدیل به حمایت می‌شود. چنانچه حمایتی از دست برود، حمایت تبدیل به مقاومت خواهد شد. یکی از راه‌های شکسته شدن مقاومت، افزایش حجم معاملات است، اما به تنهایی کافی نیست. گاهی با وجود افزایش معاملات، مقاومت شکسته نمی‌شود.   

 

محدوده حمایت در بورس

محدوده حمایت با محدوده مقاومت رابطه تنگاتنگی دارد. محدوده حمایت به محدوده‌هایی گفته می‌شود که انتظار داریم افت قیمت در آنها متوقف شود و شاهد ریزش سهم نباشیم. در این میان ما با دو نوع حمایت رو به رو هستیم: حمایت تاریخی و حمایت روانی. اعدادی که رند هستند در بازار بورس نقش حمایت و مقاومت روانی دارند. افرادی که در بورس با سابقه و با تجربه هستند، سهم خود را قبل از رسیدن به مقدار مقاومت روانی می‌فروشند. در طرف دیگر، حمایت تاریخی به حمایتی گفته می‌شود که در گذشته برای سهم انجام گرفته است. اگر قیمت، زیر حمایت با حجم سنگین بسته شود، نکته‌ای منفی به شمار می‌آید. از طرف دیگر، افزایش حجم معاملات در آستانه حمایت و برگشت قیمت نکته‌ای مثبت در نظر گرفته می‌شود. 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *