سوالات متداول بورسی، ویژه افرادی كه هیچ اطلاعاتی ندارند

0
(0)

مهم‌ترین سوالات متداول بورسی کدام اند؟ افرادی که به دنبال حضور در بازار بورس هستند، با چه چالش‌هایی روبه رو می‌شوند. شما برای فعالیت در بازارهای مالی چه سؤالاتی در ذهن دارید؟ امروز ما کوشیده‌ایم تا سوالات متداول بورسی را گردآوری کرده و پاسخ روشنی به آن‌ها بدهیم. با ما همراه باشید.


برای سرمایه‌گذاری در بورس، به چه مقدار سرمایه نیاز است؟

این سوال یکی از متداول‌ترین سؤالات بورسی است که هر فردی در ابتدای ورود به این بازار مالی با آن مواجه است. حداقل سرمایه برای حضور در بورس 5 میلیون ریال و یا 500 هزار تومان است. شما برای اینکه بتوانید سهامی را بخرید  بایستی حداقل این مقدار را سرمایه گذاری کنید. سود و زیان شما در بورس به صورت درصدی محاسبه می‌شود. طبیعی است که هرچه مبلغ سرمایه‌گذاری شما بیشتر باشد، میزان سود و زیان شما هم بیشتر خواهد بود.

 

چه کسانی در بازار بورس فعالیت می‌کنند؟

در بازار بورس هر فردی که دارای کد بورسی باشد، می‌تواند معامله و خرید و فروش سهام داشته باشد. تمامی افرادی که بالای 18 سال هستند، با هر سطح سواد و طبقه اجتماعی می‌تواند در بازار بورس فعالیت نمایند. منتها اولین قدم در این راه، دریافت کد بورسی و احراز هویت در سامانه سجام است، که فرد بایستی انجام دهد.

 

کارگزاری چیست؟

این سوال یکی از سؤالات متداول بورسی است. شاید شما هم کلمه‌ی کارگزاری به گوشتان خورده باشد اما درک درستی از آن نداشته باشید. کارگزاری، سازمانی است که نقش واسطه را بین مردم و بازار بورس دارد. کارگزاری‌ها از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار مورد تأیید قرار می‌گیرند و مردم با مراجعه به آنها به خرید و فروش سهام می‌پردازند. اما در این بین کارگزاری‌ها برای خدماتی که ارائه می‌دهند، کارمزد دریافت می‌کنند. این کارمزد برای خرید سهام 0.0038 و برای فروش 0.0038 است.

شما هم‌زمان می‌توانید در چند کارگزاری حساب معاملاتی داشته باشید اما کارهای مربوط به فروش سهام ،تنها در یکی از کارگزاری‌ها انجام می‌شود که به آن کارگزار ناظر می‌گویند.

 

معاملات بورسی چه ساعتی انجام می‌شود؟ 

آیا هر روز می توان در بازار بورس فعالیت کرد؟ این یکی از سؤالات متداول بورسی تازه‌واردان به این حوزه است. معاملات بورسی در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی انجام نمی‌شود. شما می‌توانید از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 12:30 به انجام معاملات بورسی بپردازید. بازار از ساعت 8:30 باز می شود و افرادی که مایل به ثبت سفارش هستند، می‌توانند در این ساعت اقدام کنند.

 

سبد سهام یا پورتفوی چیست؟

پورتفوی یک واژه ناآشنا است که سؤالات زیادی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند. پورتفوی یا Portfolio یک مفهوم است. پورتفوی یعنی مجموعه‌ای از دارایی‌ها و سهامی که یک فرد خریداری کرده است. در بازار بورس افرادی که حرفه‌ای هستند پیشنهاد می‌کنند که با سرمایه خود سهام‌های متفاوتی را خریداری کنید. توصیه‌ای که ما به نام” تمام تخم مرغ های خود را داخل یک سبد نگذارید” می شناسیم. با خرید سهام مختلف ریسک ضرر کاهش می‌یابد و سود یک سهام زیان سهام دیگر را جبران می‌کند.

 

شاخص بورس چیست؟

شاخص‌های بورس با یکدیگر متفاوت هستند. یکی از اصلی‌ترین سوالات متداول بورسی، این است که این شاخص‌ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند. هر یک از شاخص‌های بورسی، وضعیت بازار را از جنبه متفاوتی نشان می دهند. در این میان برخی از شاخص‌ها بسیار مشهورتر و پرکاربردتر هستند مانند: شاخص بازدهی، شاخص قیمت و بازده نقدی. این شاخص از این جهت بسیار پرکاربرد و مهم است که قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس را نشان می‌دهد. 

 

برای سرمایه‌گذاری در بورس از چه کسانی مشورت بگیریم؟

برای سرمایه‌گذاری در بورس می‌توانید به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم اقدام کنید. در روش مستقیم، شما شخصا معاملات و خرید و فروش سهام را بر عهده دارید و در روش غیر مستقیم، این کار را به سبدگردان‌ها و یا کارگزاری‌ها در ازای دادن کارمزد می‌سپارید. شما می‌توانید با طی کردن کلاس‌ها و با دوره‌های آنلاین و یا حتی تهیه پکیج‌های مختلف، آموزش‌های لازم در این زمینه را ببینید و فعالیت خود را در بازار بورس آغاز نمایید.

 

سبدگردانی چیست؟

سبدگردانی نیز یکی از سؤالات متداول بورسی است که در این قسمت به آن می پردازیم. برخی از شرکت‌های باسابقه و مورد تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار، خدمات مشاوره و خرید و فروش سهام به مشتریان می‌دهند. این شرکت‌ها در ازای گرفتن کارمزد برای مشتری، بسته به میزان سرمایه و ریسک‌پذیری او سبد سهام تشکیل می‌دهند و دارایی‌های فرد را کنترل و مدیریت می‌کنند.

امروز در این مقاله، سؤالات متداول بورسی را که اکثر تازه‌واردان به بازار سرمایه با آن رو به رو هستند را گرد‌آوری کرده و پاسخ دادیم. ضرورت فعالیت موفق در بورس، داشتن تجربه و دانش لازم است. افرادی که در این بازار بسیار خوب عمل می‌کنند نیز روزی از صفر شروع کرده‌اند. شما هم می‌توانید با کسب آگاهی و دانش لازم در مورد این حوزه، فعالیت موفق و سودآوری داشته باشید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *