الفبای ورود به بازار سرمایه

0
(0)

الفبای ورود به بازار سرمایه چیست؟ چگونه می توان در بازار بورس فعالیت کرد؟ سوددهی بی‌سابقه بورس در طی ماه‌های گذشته، خیل عظیمی از مردم را علاقه‌مند به فعالیت در بازار بورس کرده است. در این میان حمایت‌های دولت از بازار سرمایه و رکوردهای بی‌سابقه شاخص بورس در این هجمه وسیع بی‌تأثیر نبوده است. همه‌ی این عوامل دست به دست یکدیگر داده تا استقبال عموم مردم از بازار سرمایه روز به روز بیشتر شده و مردم علاقه‌مند به یادگیری الفبای ورود به بازار سرمایه باشند. با ما همراه باشید تا با الفبای ورود به بازار سرمایه بیشتر آشنا شوید.

 

خبرهای بازار سرمایه و روند صعودی این بازار کمتر کسی را وسوسه نکرده است. بسیاری از افراد تمایل دارند تا الفبای ورود به بازار سرمایه را فراگرفته و در این حوزه فعالیت رو به رشد و خوبی داشته باشند. دلیل این ادعا، رشد شاخص کل بورس از ارتفاع 178.659 به 512.901 است. این اعداد رشد 187 درصدی شاخص بورس را در طی سال جاری نشان می‌دهند. در این میان گاها رکودشکنی های بی‌سابقه ای نیز اتفاق افتاده است.

اگر شما هم الفبای ورود به بازار سرمایه را یاد ندارید، نگران نباشید. شما می توانید از طریق کارگزاری ها و سبدگردان ها به طور غیر مستقیم در این بازار ورود پیدا کرده و فعالیت کنید. دانش خود را نسبت به کارگزاری ها بالابرده و سعی کنید برای سرمایه گذاری مطمئن از این طریق اقدام کنید.

علت رشد بازار سرمایه چیست؟

با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها، مردم به دنبال راهی بودند تا سرمایه کم و چه بسا کلان خود را در یک حوزه سودآور استفاده کرده و در کنار حفظ سرمایه، سود نیز به دست آورند. این در شرایطی است که با تعطیل شدن کسب و کارها افراد واقعا نمی‌دانند که با سرمایه خود چه کاری انجام دهند. در این میان، توجه و حمایت دولت نسبت به بازار سرمایه نیز در هجوم افراد به این سمت بی‌تأثیر نبوده است. روند رو به رشد سهام‌داران در بازار بورس، افراد را ترغیب می‌کند تا الفبای ورود به بازار سرمایه را فراگیرند تا بتوانند معاملات بهتر و سودآورتری داشته باشند.

از جمله نقدهایی که به بازار سرمایه وارد است، عدم آگاهی بخشی مردم برای حضور مؤثر در این بازار است. افرادی زیادی هستند که تخصص لازم برای فعالیت در این حوزه را نداشته و با چالش‌های زیادی رو به رو می‌شوند. تب و تاب مردم برای گرفتن کد بورسی و یادگیری الفبای ورود به بازار سرمایه، نشان می‌دهد که بورس و دولت بایستی برنامه‌های بیشتری برای آموزش افراد در این حوزه ترتیب دهد.

 

اگر شما هم الفبای ورود به بازار سرمایه را یاد ندارید، نگران نباشید. شما می‌توانید از طریق کارگزاری‌ها و سبدگردان ها به طور غیر مستقیم در این بازار ورود پیدا کرده و فعالیت کنید. دانش خود را نسبت به کارگزاری ها بالابرده و سعی کنید برای سرمایه‌گذاری مطمئن از این طریق اقدام کنید.

 

توصیه‌های مهم در مورد سرمایه‌گذاری:

مهم‌ترین توصیه برای افراد تازه وارد به بازار سرمایه، همیشه این بوده است که برای سرمایه‌گذاری در بورس از گرفتن وام و قرض جدا خودداری کرده و در عوض با سرمایه کم وارد این بازار شوید. به عنوان فردی که الفبای ورود به بازار سرمایه را بلد نیستید، بایستی بگوییم که بایستی در این زمینه صبور بوده و دید بلند داشته باشید. تصمیمات هیجانی نتیجه‌ای جز شکست در بازار سرمایه نخواهد داشت.

قبل از اقدام به فعالیت در بازار سرمایه ابتدا بایستی دو اقدام اساسی انجام دهید:

1- احراز هویت در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان)

2- مراجعه به کارگزاری های دارای مجوز

به طور کلی 107 کارگزاری مجوزدار در سطح ایران قرار دارد که در زمینه بورس و بازار سرمایه به صورت قانونی فعالیت می‌کنند. هر فرد برای گرفتن کد بورسی می‌تواند به یکی از این شعب مراجعه کرده و کار خود را انجام دهد. در کارگزاری فرم های متفاوتی مانند فرم های مشتریان حقیقی، دستیابی به سامانه معاملات آنلاین و … وجود دارد که توسط هر فرد متقاضی بایستی پر شود. با پر کردن این فرم ها به شخص اجازه دسترسی به سامانه آنلاین معاملات داده می‌شود. این فرم ها در وبسایت کارگزاری ها موجود بوده و در دسترس فرد متقاضی قرار دارد.

اقدام دوم و بسیار مهم در زمینه فعالیت در بازار بورس، احراز هویت است. احراز هویت توسط برخی از کارگزاری‌ها انجام شده و برخی این خدمت را ارائه نمی‌دهند. چنانچه کارگزاری که انتخاب کردید، خدمت احراز هویت را ارائه نداد، می‌توانید از طریق دفاتر پیشخوان و یا نرم افزار سیگنال این کار را انجام دهید.

دقت داشته باشید که شما برای فعالیت در بازار سرمایه تنها به یک بار احراز هویت نیاز داشته و با تغییر کارگزاری خود نیاز به احراز هویت مجدد ندارید.

 

تفاوت کارگزاری‌های بورسی در چیست؟

مهم ترین وجه اشتراک کارگزاری‌های بورس، انجام معاملات آنلاین است. کارگزاری‌ها در برخی خدمات مانند خدمات عرضه و پذیرش، خدمات مربوط به بورس کالا و بورس انرژی تفاوت دارند. برخی از این کارگزاری ها مجوز مشاوره دارند و برخی دیگر با مشتریان خود قرارداد خرید اعتباری امضا می‌کنند. برای کسب اطلاعات لازم در مورد خدمات متفاوت هر یک از کارگزاری‌ها بایستی با وب‌سایت کارگزاری مراجعه فرمایید.

 

توصیه‌های لازم به افراد جدید الورود به بازار سرمایه:

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که بزرگ‌ترین معامله‌گران تاریخ هم در مواقعی شکست خورده و سرمایه خود را از دست داده‌اند. شکست در کنار پیروزی قرار دارد و تنها داشتن تجربه، به پیروزی در معاملات کمک می‌کند. برای سرمایه‌گذاری در بورس به هیچ عنوان اقدام به فروش خانه و یا ماشین خود نکنید. گرفتن وام و یا قرض از دیگر افراد برای سرمایه‌گذاری در این راه اصلا توصیه نمی شود. بازار سرمایه در تمام دنیا ریسک‌های خاص خودش را دارد و فرد ممکن است تنها سرمایه زندگی خود را از دست بدهد.

به افرادی که تازه وارد هستند و الفبای ورود به بازار سرمایه را هنوز فرا نگرفته‌اند توصیه می‌شود که شخصا در معاملات شرکت نکنند. در عوض به این افراد توصیه می‌شود تا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان برای این مسئله اقدام کنند. این صندوق‌ها بایستی دارای مجوز و معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار باشند.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *