تازه‌واردان بازار سرمایه، چه چیزهایی را باید بدانند؟

0
(0)

تازه‌واردان بازار سرمایه بایستی به چه نکاتی توجه کنند؟ نکات کلیدی برای حضور تازه‌واردان در بازار سرمایه و موفقیت در آن چیست؟ بازار سرمایه در طی سال و ماه‌های گذشته، روند چشم‌گیری داشته و افراد زیادی راغب به فعالیت در آن شده‌اند. حضور در بازار سرمایه به دو روش مستقیم و غیر مستقیم امکان‌پذیر است. اگر شما دانش کافی در زمینه بورس داشته‌باشید می‌توانید به صورت مستقیم معاملات خود را انجام داده و به خرید و فروش سهام بپردازید. اگر از تازه واردان بازار سرمایه هستید، بایستی از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا سبدگردان‌ها سرمایه‌گذاری خود را انجام دهید که قطعا در این روش، بخشی از سود نهایی به این مؤسسات تعلق خواهد گرفت. امروز در این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات ضروری برای تازه‌واردان بازار سرمایه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.


توصیه‌های کاربردی به تازه‌واردان بازار سرمایه

  1. قیمت‌ها ثابت نیستند و تغییر می‌کنند

اولین نکته‌ای که تازه‌واردان بازار بورس بایستی بدانند تغییر قیمت‌ها و ثابت نبودن آنهاست. تابلوی معاملات آنلاین، سهام و عملکرد مالی و غیر مالی شرکت‌ها (کدال) را مشخص و اعلام می کند. افرادی که راغب به معامله گری هستند بایستی بدانند که این قیمت‌های اعلام شده نوسان دارند و ممکن است در کوتاه‌مدت تغییر کنند.

افرادی که به معامله‌گری علاقه دارند می‌توانند از این تابلو برای انجام معاملات خود استفاده‌کنند. اطلاعات درج‌شده در این تابلو کاملا موثق و قابل اتکاء می‌باشند و معامله‌گران تحلیل‌های خود را براین اساس انجام می‌دهند. قیمت‌ها در عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. 

در بازار بورس قیمت‌ها در سطوح تعادلی قرار دارند و این مسئله بدین معنی است که هر خبر یا اتفاقی می‌تواند منجر به تغییر در قیمت‌ها شود. تغییر در قیمت‌ها موجب سود و یا زیان معامله‌گر است. البته تازه‌واردان بازار سرمایه معمولا برای اینکه بتوانند تجربه کسب کرده و سرمایه خود را حفظ نمایند، عرضه اولیه سهام و یا IPO را خریداری می‌کنند.

 

  1. تازه‌واردان بازار سرمایه بایستی تنها به تحلیل تکنیکال و قیمت قبلی سهم اکتفا نکنند.

ابزارهای تحلیل تکنیکال می تواند سابقه قیمتی یک سهم را برای شما مشخص نماید. اما اکتفا به نمودارها برای خریداری سهام در بازار بورس اصلا کار درستی نیست. نمودارها نقشی در نوسان قیمت‌ها ندارند. نوسات بازار سرمایه، گاه به دلایل کاملا منطقی و گاه به دلایل کاملا غیرمنطقی اتفاق می‌افتند. بررسی این علت‌ها می‌تواند یک کلاس آموزشی برای تازه‌واردان بازار سرمایه باشد. نکته‌ای که در اینجا بسیار حائز اهمیت است این بوده که تحلیل تکنیکال نمودارها، تضمین کننده سود در بازار نخواهد بود.

 

  1. معامله‌گری و تحلیل‌گری با یکدیگر متفاوت هستند

مسئله بعدی که تازه‌واردان بازار سرمایه بایستی بدانند این است که معامله‌گری و تحلیل‌گری، دو موضوع کاملا مجزا هستند. یادگیری و پیشرفت در بورس به سادگی و با سرعت امکان‌پذیر نبوده و نیازمند زمان است. جمع‌آوری اطلاعات در بورس، برای سرمایه‌گذاری بسیار حائز اهمیت است و معامله‌گران حرفه‌ای از ابزارهای نوین برنامه نویسی برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کنند.

معامله‌گری در بورس، نیازمند داشتن دانش کافی از مجموعه ای از عوامل اثرگذار بر قیمت سهام است. تفاوت میان تحلیل‌گری و معامله‌گری، تن دادن به سفته بازی نیست، بلکه شناسایی عواملی است که مستقیما بر روی قیمت سهام تاثیر می‌گذارد.

 

  1. هر نوسان برای شما یک تجربه خواهد بود

یکی ازمهم‌ترین مسائل برای تازه‌واردان به بازار سرمایه، کسب تجربه از نوسان‌های بازار است. شما به عنوان شخصی که به تازگی وارد بازار بورس شده‌اید بایستی به دنبال کسب تجربه و یادگیری مفاهیم و بررسی علت‌ها در مورد نوسانات بازار باشید. شناخت علت نوسانات و کسب تجربه در گذر زمان باعث می‌شود تا شما حضور موفق‌تری در بازارهای مالی داشته باشید.

 

  1. در بازارهای مالی به ویژه بورس طمع نکنید

از زمان‌های بسیار دور تا به الآن به همه‌ی ما توصیه شده است تا از طمع کردن در زندگی و مادیات دوری کنیم. توصیه کارشناسان بورس هم به تازه‌واردان بازار سرمایه این است که از طمع کردن در این بازار به شدت پرهیز کنند.

برای موفقیت در بازار بورس بایستی علت واقعی خرید خود را تشخیص دهید، در غیر این صورت زمینه شکست خود را افزایش می‌دهید. شناخت و درک روش‌های معامله‌گری در بازار بورس بسیار حائز اهمیت است. اگر شما درک درستی از معامله‌گری در بورس نداشته باشید، در شناسایی سود دچار مشکل خواهید شد و با افزایش تعداد معاملات، تنها زمینه شکست بیشتر را برای خود فراهم خواهید آورد.

 

قطعا موارد و توصیه‌های کاربردی بسیاری برای تازه‌واردان بازار سرمایه وجود دارد و در اینجا سعی کردیم تا مهم‌ترین آنها را گردآوری نماییم. بازار بورس صحنه تقابل افراد باتجربه و بی‌تجربه است که تنها آموزش صحیح، می تواند آن‌ها را در زمینه رشد و موفقیت در این بازار پرسود یاری دهد. امید است شما هم با طی کردن مراحل آموزشی، حضور موفقی در این بازار داشته باشید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *